Dažniausiai užduodami klausimai

Kodėl būtent pirmadienis?

Pačią sunkiausią savaitės dieną kiekvienam nepakenks sveiko, lengvai virškinamo maisto suteikta papildoma energija! Ypač jei sekmadienį padauginote riebių pyragaičių ar pernelyg gausiai papietavote pas mamą.

Be to, pirmadieniais atsisakyti mėsos jau tapo tradiciška – daugelyje kitų šalių, valstijų ir miestų Europoje, Amerikoje ir Australijoje būtent pirmadienis įsitvirtino kaip diena be mėsos (daugiau informacijos rasite suvedę į interneto paieškos sistemą „Meat Free Monday“ arba „Meatless Monday“).

Kodėl augalinė mityba?

Pilnavertė ir subalansuota mityba – tokia, kurioje ypač daug augalinių produktų – nepaprastai svarbus daugybės mirtinų ligų (įvairių tipų vėžio, diabeto, širdies ir kraujagyslių susirgimų, o galimai net ir degeneracinių nervų ligų, pvz. Alzheimerio) prevencijos aspektas.

Lietuvoje vienas žmogus per metus suvartoja net 88 kg mėsos ir daugiau nei 300 kg pieno produktų, o daržovių – vos dešimčia kilogramų daugiau nei mėsos (kenksminga proporcija!). Tuo tarpu 56 procentai šalies gyventojų miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kartu su judėjimo trūkumu, prasta mityba (ir pernelyg gausus gyvūninių produktų vartojimas) – vienas iš pagrindinių veiksnių, nulemiančių šią liūdną statistiką.

Jei Jus domina, kaip ir kodėl būtent augalų gausi mityba gali padėti išvengti aibės ligų ir palengvinti turimų chroniškų negalavimų gydymą, rekomenduojame užmesti akį į naudingų nuorodų skiltį šioje svetainėje ir pasiskaityti plačiau.

Ar tądien man nepritrūks baltymų?

Augalinė mityba puikiausiai gali patenkinti kūno baltymų poreikį, nes augaliniame maiste yra visų būtinųjų aminorūgščių (iš kurių organizme gaminami baltymai). Net jei visą pirmadienį apskritai beveik nieko nevalgytumėte – viena tokia savaitės diena sveikatai nepakenktų, o gal (priklausomai nuo jūsų valgymo įpročių likusias šešias dienas) net ir padėtų; tuo labiau padės sveikas augalinis maistas.

Bet aš intensyviai sportuoju! Ar tikrai net man tądien pakaks baltymų, ar galiu taip maitintis treniruočių dienomis?

Daugybė skirtingų sporto šakų atletų džiaugiasi pasirinkę augalinę mitybą: mišriųjų kovos menų (MMA) kovotojas Mac Danzig, ultramaratoninkas Scott Jurek, triatloninkas Rich Roll, laipiotojas uolomis Steph Davis, galiūnas Patrik Baboumian, broliai UFC kovotojai Nick ir Nate Diaz – ir daugelis kitų. Jeigu net profesionalūs sportininkai nestokoja energijos tikrai intensyviai treniruodamiesi kiekvieną dieną, vadinasi, jokie baltymų trūkumai negresia ir „auGalingų pirmadienių“ metu.

Nors laikantis augalinės mitybos principų vieną dieną per savaitę tai visiškai nebūtina, norintiems sužinoti daugiau apie augalinės mitybos ir sporto derinimą rekomenduojame Mykolo Simučio knygą „Sportuojantis veganas“.

O kaip dėl B grupės vitaminų?

Daugelis augalinių produktų turi įvairių B grupės vitaminų: tiamino (ankštinės daržovės, saulėgrąžų sėklos, rudieji ryžiai, pilno grūdo kviečių produktai ir kt.), riboflavino (viso grūdo kruopos, brokoliai, špinatai, sojų pupelės, grybai ir kt.), niacino (burokėliai, saulėgrąžų sėklos, žemės riešutai ir kt.), pantoteno rūgšties (pomidorai, kukurūzai, avokadai, lęšiai ir kt.), piridoksino (morkos, pupos, žiediniai kopūstai, špinatai ir kt.), folio rūgšties (visos lapinės daržovės, įvairių rūšių pupos, avokadai), biotino (žiediniai kopūstai, migdolo ir lazdyno riešutai, bananai, sojos pupelės). Jei jums daugiau nei 50 metų arba nuolatos maitinatės išskirtinai veganiškai, rekomenduojame protarpiais pavartoti vitamino B12 papildus.

Ar turėsiu pakankamai energijos sunkiai dirbti/mokytis?

Svarbiausia – nepritrūkti kalorijų. Subalansuotas augalinis maistas suteiks visų organizmui reikalingų medžiagų, bet iš augalų pagaminti valgiai dažnai yra kiek mažiau kaloringi nei gyvūninės kilmės ingredientų turintys, todėl, jei įprastai valgote labai daug mėsos, žuvies ir kiaušinių, pirmadieniais siūlome suvalgyti kiek didesnę nei jums įprasta patiekalo porciją, kad nesumažėtų suvartojamų kalorijų kiekis!

Smagu tai, kad virškinant augalinius patiekalus išeikvosite mažiau energijos nei organizmui apdorojant kiaulienos kotletą, tad pavalgius neims mieguistumas.

Ką valgyti?

Be abejonės, prieš užduodant tokį klausimą verta peržiūrėti mūsų receptų skiltį!

Tačiau pabandysime atsakyti glaustai.

Ryte būtinai pasistiprinkite vaisiais ir sudėtiniais angliavandeniais (pavyzdžiui, avižinių dribsnių ar kitokia koše – ją galite praturtinti linų sėmenimis, išmirkytomis sėklomis ir kitais maistingais priedais; gardinti vaisių gabaliukais, datulėmis, riešutų sviestu ar uogomis).

Pietums rinkitės baltymingą maistą (pavyzdžiui: lęšių sriubą, troškinį su avinžirniais, kotletus iš pupelių ar tofu kepsnį). Patiekalą puikiai papildys kopūstinių šeimos daržovės (brokoliai, kalafiorai, kopūstai, lapinis ar violetinis kopūstas, Briuselio kopūstai) – jos ypač sveika, o taip pat – bulvės, ryžiai, polenta (kukurūzų košė) ar kiti vertingi angliavandeniai.

Nepamirškite ir salotų su žalumynais ir lapinėmis daržovėmis! Jos puikiai tiks vakarienei, o kad būtų sočiau, pabarstykite jas skrudintais riešutais, praturtinkite kepintais tofu ar sojų mėsos gabalėliais, daigais ir/arba avokado riekelėmis.

Sveiku užkandžiu gali tapti ne tik vaisiai (jie – būtina!), bet ir trapučiai, grūdų batonėliai (rinkitės neturinčius pridėtinio cukraus arba turinčius jo mažai), džiovinti vaisiai ir riešutai, morkų šiaudeliai, daržovių traškučiai, duona arba saliero lazdelės su humusu (avinžirnių užtepu) ar kitokia užtepėle. Norite išmokti susitepti sveikesnį sumuštinį? Parsisiųskite nemokamą receptų e. knygelę iš čia.

Ką daryti, jei nemoku ar nemėgstu gaminti?

Daugybė maisto pristatymo paslaugų šiuo metu jau siūlo ir augalinius patiekalus, jau nekalbant apie restoranus. Norėdami išsirinkti, kur pavalgyti mieste, įvairiausių lokacijų, skirtingų šalių virtuvių ir skirtingiausio brangumo lygio restoranų bei kavinių rasite puslapyje www.augalybe.lt bei kampanijos auGalybės Facebook paskyroje.

Nenorite valgyti mieste, bet ir sudėtingai gaminti nesate nusiteikę? Sekmadieniais rekomenduojame prekes pirkinių krepšiui – tarp jų beveik visada atrasite tokių pasiūlymų kaip šaldyti koldūnai su daržovių įdaru (tikrai sveikiau nei su kiauliena!), pupelių kukuliai pašildymui orkaitėje ir panašių sveikesnių pusfabrikačių. Be to, stengiamės, kad mūsų rekomenduojami receptai visad būtų nesudėtingi ir įkandami (visomis prasmėmis, cha) net labiausiai puodų besikratantiems vakarieniautojams.

Ką daryti, jei nemėgstu daržovių?

Netikime, kad visiškai nemėgstate absoliučiai visų rūšių daržovių!

Turime net kelis pasiūlymus: pirma, išbandyti tas, kurių dar nesate ragavę arba seniai nebandėte; antra, paruošti jas visiškai kitaip, nei tąkart, kai valgėte ir nepatiko, bei derinti su kitais produktais, kuriuos mėgstate.

Ir trečia, nepamirškite, kad maiste be mėsos yra toli gražu ne vien daržovės! Tai ir vaisiai, ir ankštiniai (avinžirniai, lęšiai, bent 4 rūšių pupelės, žirniai, sojos gaminiai), ir riešutai bei sėklos, ir grybai, ir grūdai bei kruopos, ir iš įvairiausių – toli gražu ne vien kvietinių! – miltų pagaminti patiekalai (makaronai, pyragai, kukuliai ir dar daugybė visko), ir bulvės… taip, niekaip neįtikinsite, kad yra bent vienas žmogus, kuris jokiu pavidalu nemėgsta bulvių, nors techniškai jos – daržovė.

Atraskite tai, ko dar neragavote. Gal patiks egzotiškoji tempė (fermentuotų sojų pupelių blokeliai)? Tai labai sveika! O gal vitaminais pasisotinsite daržovių vartojimą kompensuodami vaisiais ir uogomis?

Aš alergiškas salierams, riešutams, kviečiams, sojai ir …, todėl valgyti vien augalus man – iššūkis. Ką rinktis?

Ir be gyvūninių ingredientų galima atrasti nepaprastą įvairovę! Kiek neišbandyta vaisių, uogų, daržovių ir grybų rūšių, kiek ankštinių ir grūdų kultūrų, kurių nesate ragavę, ir kiek būdų visa tai paruošti! Jei tikrai jūsų galimų valgyti produktų pasirinkimas – labai siauras, visada galite pasistengti bent jau valgyti daugiau tų augalinių produktų, kuriems nesate alergiškas, ir kas savaitę išbandyti naujas jų kombinacijas.

Jei ir nebus įmanoma 100 % atsisakyti gyvūninių produktų net vienai dienai, organizmas už pastangas jums tikrai padėkos. Be to, galime lažintis, kad neišvengiamai atrasite naujų patinkančių skonių.

Kur rasti augalinių produktų?

Visur! Juk augaliniai produktai – tai vaisiai, daržovės, kruopos, uogos, sėklos ir riešutai, duona ir kepiniai, pupelės ir kiti ankštiniai, ir dar daug elementariausių, bet kuriame turguje ar prekybos centre randamų būtinųjų maisto produktų.

Bet taip pat tai ir augalinis jogurtas ar „pienas“, tofu (sojų varškė), augalinis sūris, augalinių baltymų dešrelės ir net augaliniai ledai bei sūreliai. Taip, šių dalykų irgi galima rasti didesnėse įprastų maisto prekybos tinklų parduotuvėse, o taip pat – mugėse, ekologiškų produktų ar specializuotose krautuvėse ir net internete.

Ar tokia mityba tinkama vaikams? O žindančioms arba besilaukiančioms mamoms?

Taip! Kur kas nesaugiau ir kenksmingiau sveikatai, o ypač vaikų, maitinančių mamų ir pagyvenusių žmonių – nepakankamas augalinių produktų vartojimas. Net jei mėsos ir kitų gyvūninių produktų atsisakytumėte ne vieną dieną per savaitę, o visam laikui – tokios pasaulinio lygio organizacijos kaip Amerikos dietologų asociacija, Pasaulio sveikatos organizacija ir kt. teigia, jog subalansuota augalinė mityba tinka bet kokio amžiaus žmonėms.

Taip pat teigiama, jog pilnaverčiu augaliniu maistu žmonės gali maitintis įvairiais gyvenimo etapais, įskaitant nėštumo ar žindymo laikotarpį. Tiesa, pastaruoju atveju rekomenduojame dažniau pasitikrinti savo vitamino D, B12 ir geležies atsargas bei pasirūpinti jų vartojimu esant trūkumui. O kol kas siūlome neskubėti ir susitelkti į vieną auGalingą dieną per savaitę.

Ar augaliniai produktai kainuoja brangiau?

Daugelis kasdienių augalinių produktų kainuoja tikrai nebrangiai. Bulvės, morkos, kopūstai, pomidorai, kruopos, makaronai, žirniai, pupelės, burokai, obuoliai, bananai, sezoniniai vaisiai ir daržovės, žemės riešutai, saulėgrąžų sėklos – štai jums tuzinas, ko gero, pigiausių bet kurio prekybos centro prekių, o visos jos – augalinės. Net ir iš šių, pačių pigiausių, sudedamųjų dalių galima pagaminti daugybę skanių dalykų.

Žinoma, egzistuoja ir brangių augalinių produktų (pavyzdžiui, kai kurie riešutai, ypač neįprasti vaisiai, kokybiški aliejai ir padažai, egzotiški mėsos pakaitalai), bet be jų nesunku išsiversti. Pagalvokite, ar labai pigiai perkate žuvį, sūrį, jūros gėrybes, mėsos gaminius? Rečiau juos pirkdami galite netgi sutaupyti, o tilpti į įprastinių išlaidų rėmus – visai nesunku.