Apie projektą


„Daržovių turime skatinti valgyti kuo daugiau, nes tai mitybos pagrindas, ir kai vaikas nevalgo daržovių, dažniau tai būna tėvų tingėjimas jas patiekti. Kalbant apie mėsą yra kiek kitaip – nors augančiam organizmui ji svarbi, tačiau daug maisto produktų gali mėsą kompensuoti. Daržovių, deja, nekompensuos niekas.“
Lina Barauskienė,
Gydytoja dietologė

Kodėl reikalingi auGalingi pirmadieniai?

„auGalingas pirmadienis“ – kampanija, siekianti paskatinti daržovių, vaisių, grūdų, ankštinių kultūrų ir kitų žmogaus sveikatai būtinų augalinių produktų vartojimą. Dažnai girdime, kad „reikia valgyti daugiau daržovių!“, bet kaip tą padaryti, ir kiek daugiau yra pakankamai? Šis puslapis – galimas atsakymas.

Pilnavertė ir subalansuota mityba – nepaprastai svarbus daugybės mirtinų ligų (įvairių tipų vėžio, diabeto, širdies ir kraujagyslių susirgimų, o galimai net ir degeneracinių nervų ligų, pvz. Alzheimerio) prevencijos aspektas.

Lietuvoje vienas žmogus per metus suvartoja net 321 kg pieno produktų, 88 kg mėsos ir vos dešimčia kg daugiau – apie 99 kg – daržovių (įskaitant bulves). Nekokia proporcija. Tuo tarpu 56,2 proc šalies gyventojų miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kartu su judėjimo trūkumu, prasta mityba – vienas iš pagrindinių veiksnių, nulemiančių šią liūdną statistiką.

Kur bepažvegsi – vien augalinis maistas

Bent viena visuotinai priimta savaitės diena be mėsos – vis plačiau pasaulyje plintanti praktika. Panašius į „auGalingą pirmadienį“ projektus vykdo daugybė pasaulio organizacijų; dėl aplinkosaugos ir žmonių sveikatos priežasčių augalinio maisto vartojimas tokiu būdu skatinamas visų penkių žemynų mokyklose, ligoninėse, įmonių ir institucijų valgyklose ir restoranuose; ilgėja sąrašas miestų, kur „bemėsė“ savaitės diena savivaldybės sprendimu praktikuojama viso miesto, miestelio ar net valstijos (rajono, grafystės, apskrities) mastu.

Tarp tokių vietovių – Niujorkas, Los Andželas, Bremenas; Gento, Haselto ir Mecheleno miestai Belgijoje; Singapūras, Taipėjus ir daugybė kitų. Daugelio Vakarų valstybių kariuomenės taip pat kartą per savaitę kariams tiekia tik augalinį maistą. Jei NATO karys pajėgia pratybose bėgti su sunkia kuprine, visą dieną valgydamas tik augalus, jais pasistiprinti tikrai verta ir tau!