9 patarimai, kaip taupiai valgyti auGalingai

Vieni pigiausių produktų prekybos centruose - auGalingi. Tai daržovės, vaisiai, sėklos, neapdoroti grūdai ir ankštiniai produktai. Atminkite ir tai, jog pasirinkus auGalingos mitybos kelią, sutaupote nebepirkdami gyvūninės kilmės produktų. Šiame straipsnyje pateikiame 9 patarimus, kaip mėgautis auGalingais patiekalais neišlaidaujant.

1. Pirkite dideliais kiekiais.

Pupeles, avinžirnius, lęšius, avižas, įvairias sėklas ar riešutus verta įsigyti dideliais kiekiais. Jeigu yra galimybė, šiuos produktus galite įsigyti populiarėjančiose „zero-waste“ (liet. „Be atliekų“) parduotuvėse. Daugeliu atveju tai prisidėtų ne tik prie asmeninio biudžeto tausojimo, bet ir prie aplinkos išsaugojimo nemokant pinigų už bereikalingą plastikinį įpakavimą.

 

Prieskoniai

 

2. Lyginkite kainas ir apsipirkite ten, kur jos žemiausios.

Įsiminkite, kuriose parduotuvėse prekės yra pigiausios ir pirkite produktus jau susidarę planą. Galbūt vienas prekybos centras šiuo metu siūlo akciją augaliniam pienui, o kitas riešutams? Tai kone pats efektyviausias būdas sutaupyti!

 

3. Pirkite internetu

Internetinės parduotuvės gali pasiūlyti įvairių nuolaidų, su kuriomis galite nesusidurti apsipirkdami prekybos centruose. Tai ypač praverčia, jeigu norite pasinaudoti pirmuoju patarimu ir pirkti dideliais kiekiais. Pirkdami internetu taip pat galite atrasti retesnių prekių, tokių kaip maistinių mielių dribsniai ar juodosios Himalajų druskos, kurios gali praturtinti patiekalus neįprastais skoniais.

 

Internetu

 

4. Suplanuokite savo mitybą savaitei ir gaminkite namuose

Jei turėsite nuoseklų mitybos planą, tikėtina, kils mažiau pagundų užsisakyti maistą ar valgyti restoranuose. Atminkite, kad gaminti namuose yra daug pigiau, o jeigu trūksta idėjų, užsukite į Tapk auGalingas Youtube receptų kanalą ir Tapk auGalingas puslapį. Taip pat, stenkitės pasigaminti kelioms dienoms vienu kartu. Taip sutaupysite ir laiko, ir pinigų.

 

5. Nešvaistykite maisto

Greičiausiai ne kartą esate susidūrę su situacija, kai turite išmesti maisto produktus, nes nespėjote jų suvartoti laiku. Pasistenkite saugiai ir sandariai talpinti maistą šaldytuve. Jei nemanote, kad spėsite jo suvartoti, atminkite, jog daugelį patiekalų bei produktų galima užšaldyti. Stenkitės nepamiršti ir praeitos dienos likučių!

 

maistas

 

6. Nepamirškite šaldytos produkcijos

Šaldyti vaisiai ir daržovės, tokie kaip brokoliai, kalafiorai, morkos, žirniai, yra ne tik pigus, bet ir patogus būdas užtikrinti sveiką mitybą. Kai kurie produktai, pavyzdžiui, šaldyti žirniai, špinatai, gali turėti netgi daugiau vitamino C nei švieži[1], [2]. Atminkite, jog tokios daržovės ir vaisiai yra užšaldomi tada, kai yra patys maistingiausi. Nors šaldant kai kurios daržovių maistinės savybės prarandamos, manoma, jog antioksidantų aktyvumas išlieka toks pat, kaip ir šviežiose [3] [4].

 

7. Neteikite pirmenybės ekologiškiems produktams

Ekologiški produktai skamba kaip sveikesnė alternatyva, tačiau, remiantis tyrimais, tai nėra tiesa. Dauguma atliktų mokslinių tyrimų prieštarauja įsitikinimui, jog ekologinė produkcija pasižymi didesniu maistinių medžiagų kiekiu [5].

 

8. Neteikite pirmenybės augaliniams pakaitalams

Nors augalinis mėsainis ar sūris atrodo viliojančiai, daugelis jų kainuoja brangiai. Valgydami vien pakaitalus išleisite daug pinigų. Atminkite, jog pakaitalai nėra būtini palaikyti visavertę mitybą veikiau vartokite juos rečiau, kaip skanėstus.

 

9. Eksperimentuokite savo virtuvėje

Daugelis produktų, tokių kaip augalinis pienas, mėsos pakaitalai, augaliniai padažai ar majonezas, gali būti lengvai pagaminami namuose. Apsvarstykite, kuriuos produktus galėtumėte pasigaminti patys.

 

gaminimas

 

Pasinaudojus pateiktais patarimais, įsitikinsite, jog maitintis auGalingai - nebūtinai brangu. Nepamirškite išbandyti 22 dienų Tapk auGalingas iššūkio, kuris įkvėps Jus kelyje augalinės mitybos link bei pateiks naujų patarimų kiekvieną dieną!

 

Šaltiniai

  1. Vitamino C kiekio palyginimas šaldytose ir šviežiose daržovėse (ang. „A comparison of the vitamin C content of fresh and frozen vegetables.”), Food Chemistry, 1998 gegužės 1d.; 62(1):59-64 ,  https://europepmc.org/article/AGR/IND22002681;

  2. Karšto oro ir liofilizacijos džiovinimo būdų poveikis antioksidaciniam braškių medžio (Arbutus unedo L) vaisių aktyvumui, spalvai ir kai kurioms maistinėms savybėms (ang. „Effects of hot air and freeze drying methods on antioxidant activity, colour and some nutritional characteristics of strawberry tree (Arbutus unedo L) fruit”), Food Sci Technol Int  2012 rugpjūtis;18(4):391-402 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22522307/

  3. Terminis apdorojimas pakelia pomidorų maistinę vertę, padidindamas bendrą antioksidacinį aktyvumą (ang. „Thermal processing enhances the nutritional value of tomatoes by increasing total antioxidant activity”), 2002 gegužės 8d.; 50(10):3010-4. d https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11982434/

  4. Liofilizacijos poveikis antioksidaciniams junginiams ir pasirinktų tropinių vaisių antioksidaciniam aktyvumui (ang. „Effect of Freeze-Drying on the Antioxidant Compounds and Antioxidant Activity of Selected Tropical Fruits”), Int J Mol Sci. 2011; 12(7): 4678–4692. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3155377/ 

  5. Ar ekologiški maisto produktai yra saugesni ar sveikesni nei įprastos alternatyvos?: Sisteminė apžvalga (ang. „Are organic foods safer or healthier than conventional alternatives?: a systematic review”), Ann Intern Med 2012 rugsėjis, 4;157(5):348-66   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22944875/ 

  6. Ekologinis žemės ūkis, aprūpinimas maistu ir aplinka Metinė išteklių ekonomikos apžvalga (ang. „Organic Agriculture, Food Security, and the Environment: Annual Review of Resource Economics”), Vol. 10:39-63 (Publikuotas spalį, 2018)  https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-resource-100517-023252